Novorozenec

Narození miminka je velká oslava, i když je to pro ženu obrovská bolest, tedy pro většinu žen. Jsou samozřejmě výjimky, které porod nebolí tak moc, ale většinou je to opravdu velká bolest, kterou ale pak žena už ani nevnímá, jak se konečně dostane miminko ven. Je to taková úleva, ono se opravdu uleví, protože žena logicky cítí, že je to miminko už venku, další věc je ta, že se narodilo miminko a ta žena si uvědomí, že už její děťátko vylezlo ven, to je také další úleva, že se narodilo živé a zdravé, pokud možno, to také ženu potěší a rozlije se po jejím těle pocit štěstí, takže ani nemyslí na bolest, která samozřejmě ještě po porodu přetrvává.

miminko

Není to tak, že by se dítě narodilo a žena najednou ucítila tak velkou úlevu, že by bolest zmizela. To v žádném případě. Jsou tu stále takzvané poporodní bolesti, které jsou normální. Navíc se ústrojí, kterým žena rodila musí vrátit do normálu, většinou se při porodu natrhne, a to se musí zašít, protože se nejedná je o nějakou menší prasklinku, která se zahojí, ale jedná se opravdu o natržení, které se musí zašít, jinak by to nešlo a mohlo by také dojít k zanícení, a to nikdo opět nechce. Musí se všechno vyčistit, navíc i miminko je od krve a podobně, takže je třeba se o vše postarat. Porodem rozhodně nic nekončí.

miminko

Když se miminko narodí a vše se vyčistí a provedou se kroky, které by se po porodu měly provést, žena si užívá, že je miminko na světě. A tomuto malému stvoření se říká novorozenec. Novorozenecké období trvá měsíc, pak už o novorozence nejde. V tomto období se miminko ještě celé vyjevené z toho, že je vůbec na světě a musí si zvykat, stejně jako matka, že už není v bříšku, ale venku. Vezměte si, jaký to musí být šok, být najednou na vzduchu a vidět svět. O novorozence se stará tak, že se mu dává napít mateřského mléka a přebalí se látkové pleny pro novorozence Delamedoplen.cz nebo klasická jednorázová plena. Později dítě už tedy není novorozenec, ale kojenec.