Čím trampolíny přispívají v boji proti stresu

Když nás přepadne stres, naše tělo na něj reaguje ve stylu „bojuj nebo uteč“. Jsou to mnohdy velmi nepříjemné situace, někdy i zdánlivě malicherné, ale přesto člověku dovedou sebrat velký podíl energie. Našim cílem je odstraňovat příčiny stresových situací, ale ne vždy to jde přímočaře a rychle. Občas potřebujeme pomoc v podobě antistresových pomůcek a jednou z nich je také trampolína.

trampolína s ochrannou sítí

Proč právě trampolína a čím je pro nás prospěšná

Lymfatický systém – skákání na trampolínách dovede důkladně rozpohybovat lymfatický systém, který bývá zlenivělý sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu. Správně proudící lymfa v těle podporuje funkci přirozeného imunitního systému a zároveň brzdí projevy stresu.

Stav beztíže – při výskoku, těsně před návratovou fází, dochází k velmi krátkému okamžiku stavu beztíže. Ten napomáhá regeneraci buněk a přispívá k pocitu lehkosti. Vnímáme, že cvičení je poměrně snadné a nevyžaduje žádné zvláštní nároky na šikovnost a zručnost.

Prokrvení dolních končetin – dolní končetiny obsahují nejvíce svalové tkáně v těle a jejich důkladným prokrvením zlepšujeme výkon srdečně cévní soustavy. Tím pádem se pak i lépe prokrvují tělesné periferie a mimo jiné i mozek a nervová soustava. Po cvičení na trampolínách se pak cítíme velmi dobře a zlepší se nám nálada.

trampolína na zahradě

Endorfiny – ke zlepšení nálady výrazně přispívají i hormony štěstí neboli dobré nálady, chcete-li. Ty se vyplavují při vhodné tělesné námaze, která by měla být přiměřená, nikoli extrémní. Pokud to se skákáním nebudete přehánět, i endorfiny pomohou redukovat výskyt stresových hormonů a projevy stresu pak lépe zvládnete.

Chodidla – nemáte náhodou ploché nohy nebo alespoň tendenci ke vzniku tohoto defektu? Pokud ano, skákání na trampolíně má v tomto směru léčebný efekt. Správně vyklenutá chodidla nejen, že vypadají „sexy“, ale také podporují správné držení těla a zakřivení páteře a předchází mimo jiné i bolestem kloubů.